piątek, 20 czerwca 2014

Czchów pod parasolem NATO !!!To już naprawdę nie żarty! Jak doniósł nasz wywiad (pisaliśmy już nie raz, że wróbelki dla nas ćwierkają) wkrótce – bo jeszcze w te wakacje – zjedzie do Czchowa pokaźny NATO-wski oddział wojskowy. Wszystko to za sprawą pułkownika Jerzego Jankowskiego, czchowiaka z wyboru, który na tegoroczny, XV Baszta Jazz Festival przywiezie oficjalnego muzycznego przedstawiciela Paktu Północnoatlantyckiego, zespół SHAPE International Band. Coś nam się wydaje, że czchowski rynek oniemieje, a użyczająca festiwalowi swego wizerunku wiekowa baszta, całkiem skamienieje z wrażenia. Oto metryczka zespołu:
Zespół SHAPE International Band funkcjonujący w miejscowości Mons (Belgia) przy Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił Zbrojnych w Europie (SHAPE) jest oficjalnym przedstawicielem muzycznym Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO). Skład zespołu pozwala na formowanie różnorodnych formacji muzycznych zdolnych wykonywać różny rodzaj muzyki, od jazzu do muzyki pop.  Zespół może ponadto tworzyć orkiestrę dętą, która m.in. zapewnia oprawę ceremoniom oficjalnym w NATO. Podstawową jednak formacją zespołu jest NATO Jazz Orchestra, czyli w praktyce big band o nowoczesnym brzmieniu. Repertuar obejmuje zarówno utwory Count Basie i Glenna Millera do współczesnych kompozytorów, jak Chick Corea i Gordon Goodwin.
Od powstania zespołu w 1985 roku, SHAPE International Band występował na festiwalach w całej Europie, m.in. takich jak: Montreux Jazz Festival, North Sea Jazz Festival, The Cork Ireland Jazz Festival czy Imatra Big Band Festival w Finlandii. Na trasie ich koncertów znajdują się: Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Estonia, Francja, Niemcy, Włochy, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Monako, Maroko, Norwegia, Hiszpania, Ukraina i Wielka Brytania.
Dziś, w skład SHAPE International Band wchodzi 14 zawodowych muzyków z różnych krajów sojuszniczych. Obecnie zespołem kieruje sierżant armii USA Thomas Mactaggart.   
Naprawdę warto będzie znaleźć się w Czchowie 11, 12 i 13 lipca 2014 roku!

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz