środa, 23 października 2013

Z lodówki prosto do kosza na śmieci - czyli jak marnujemy jedzenieKażdy z nas wyrzuca jedzenie! Dzisiaj np. wrzucając do śmietnika butelkę po napoju, zobaczyłem w pojemniku pełny kosz chleba! Jak bardzo by nam się to nie spodobało i było sprzeczne z naszymi ideałami, zasadami, religią, ekonomią - w dzisiejszym świecie bardzo trudno uniknąć marnowania żywności. A liczby powalają na kolana! Na całym świecie wyrzuca się grubo ponad miliard ton jedzenia rocznie. Miliard ton marnowanej żywności w zestawieniu z prawie miliardem osób na świecie, które żyją w ubóstwie i głodują, jest przerażające.
W krajach UE jest zaledwie (!) 80 mln głodujących osób. W Polsce około 2,5 miliona. W samych krajach członkowskich UE rocznie marnuje się 89 mln ton żywności, a ranking państw najbardziej marnujących jedzenie przedstawia się następująco: 1. Wielka Brytania 2.Niemcy 3.Francja 4.Holandia  5.... Polska. Jeżeli każdy człowiek (w kraju rozwiniętym) statystycznie kupuje co roku 900 kg żywności, to z tego wyrzuca 20-30proc. W krajach najbiedniejszych, gdzie głód jest na porządku dziennym, roczna średnia wyrzucania jedzenia wynosi 6-10kg, a statystyki te nie dotyczą najbiedniejszych. Powodów wyrzucania żywności jest kilka: - ktoś zapomni sprawdzić datę ważności termin minie i produkt ląduje w koszu nawet jeszcze nie rozpakowany, - ktoś inny nie wie jak przechowywać dany wyrób czyli w jakiej temperaturze i wilgotności, - jeszcze inny kupuje byle co, nie patrząc na etykietę ani skład produktu – po prostu na zapas i w efekcie to co kupi wyrzuca do śmieci. Najczęściej co ludzie wyrzucają do kosza to: chleb, potem warzywa, owoce, produkty mleczne, wędliny itd. Dostępność wszelkich spożywczych produktów oraz stosunkowo niskie jej ceny powodują, że człowiek zapomina, iż gdzieś na świecie inni cierpią głód - warto o tym pamiętać podczas robienia zakupów. Kupujmy więc z głową, a nie dlatego, że jest promocja. Problem marnowania jedzenia wpływa też bardzo na ekologię naszego środowiska w którym żyjemy. Wytwarzamy więcej śmieci, które w dodatku, bardzo często nie są odpowiednio segregowane. Szkodzimy klimatowi przez marnowanie energii, która została wykorzystana do wyprodukowania jedzenia - im więcej zmarnowanej żywności, tym więcej też gazów cieplarnianych w atmosferze. Do tego marnujemy (i to w ogromnych ilościach) wodę, która jest głównym elementem procesu produkcji tego co jest do jedzenia.  A o to kilka metod mogących uchronić nas przed marnowaniem jedzenia:
- Planuj zakupy z głową i zawsze rób listę tego co musisz kupić; - Spróbuj przygotować jadłospis na kilka dni - dzięki temu będziesz wiedzieć co kupić; - Nie gotuj więcej, niż jesteś w stanie zjeść; - Omijaj promocje produktów, które mają krótką datę przydatności do spożycia, których nie będziesz w stanie zjeść w dużej ilości lub których normalnie nie kupujesz; Zawsze sprawdzaj datę przydatności produktu do spożycia; - Przechowuj żywność w odpowiedni sposób; - Nie kupuj na zapas jeśli nie masz odpowiednich warunków do przechowywania; - Czytaj etykiety i skład produktów. Tyle dla świata każdy może zrobić!    
,,szybki"

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz