sobota, 9 sierpnia 2014

Kilka praktycznych poradChyba prawie wszyscy słyszeli o tym, że niektóre rzeczy znajdują zastosowanie do całkiem innych celów niż zostały stworzone. Wiedziony ciekawością postanowiłem poszukać innego, dodatkowego zastosowania niektórych produktów spożywczych. Oto co udało mi się wyszperać:

 Cola – mówi się potocznie, że to doskonały odrdzewiacz. Coś w tym jest ponieważ colą doskonale i skutecznie możemy wyczyścić… toaletę. Wystarczy polać jej wnętrze tym napojem, poczekać godzinę, następnie przetrzeć muszlę szczotką, spuścić wodę i gotowe. Tak, tak! Wchodzące w skład tego napoju kwasy: potasowy, cytrynowy i węglowy doskonale radzą sobie z wszystkimi toaletowymi zanieczyszczeniami. Sami sobie już dopowiedzmy jak działają na żywy, ludzki organizm.
Banany – te smaczne i zdrowe owoce, a konkretnie ich skórki, też mogą być bardzo przydatne. Zamiast wyrzucać – narażając przy tym innych na złamania kończyn przy poślizgnięciu się na nich – możemy je wykorzystać do polerowania wyrobów ze skóry.  Zawarty w bananach (i ich skórkach)potas doskonale działa na skórzane powierzchnie, nawilżając je i zapobiegając tworzeniu się pęknięć.
Kawa ziarnista – doskonale pochłania wszelkie, np. lodówkowe zapachy. Wystarczy garść niezmielonej kawy wrzucić do podziurkowanego pudełka, wstawić do lodówki i już. W wyniku procesu chemicznego zwanego adsorbcją, brzydkie zapachy zostaną wchłonięte przez ziarenka kawy.
Grejpfrut i sól – owoc ten przekrojony na pół i obficie posypany solą, świetnie usuwa wszelkie wapienne osady, które potocznie nazywamy kamieniem. Zawierający kwasy sok grejpfruta rozpuszcza warstwę wapienia, a sól po prostu działa jak peeling czyli tarka.
Ziemniaki i soda oczyszczona – obranym ze skórki i przekrojonym ziemniakiem, posypanym sodą oczyszczoną skutecznie usuniemy rdzawe przebarwienia na wszelkich, np. łazienkowych powierzchniach. To zawarty w surowych ziemniakach kwas szczawiowy w połączeniu z sodą czyni takie cuda.
Majonez – ta kremowa, spożywcza substancja, lepiej od wielu środków chemicznych , nadaje się do pielęgnacji drewnianych powierzchni. Nakładamy na drewno cienka warstwę majonezu, czekamy kilka minut i ścieramy go wilgotną ściereczką. Całą robotę (łącznie z likwidacją przebarwień) wykonają w tym czasie zawarte w majonezie oleje i proteiny.
Keczup – doskonale nadaje się do czyszczenia i odświeżania srebrnych, mosiężnych czy miedzianych elementów. To zawarte w pomidorach kwasy czyszczą i - co ważne – zapobiegają matowieniu takich powierzchni. Wystarczy na wybraną powierzchnię nałożyć keczupu, odczekać kilka minut i zetrzeć go wilgotna ściereczką.
Jak wynika z powyższego, doskonale możemy sobie radzić w domach bez użycia środków chemicznych. Stosowanie w opisanych przypadkach produktów spożywczych z pewnością jest ekologiczne. Czy ekonomiczne – każdy sam już musi sobie policzyć.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz