sobota, 21 listopada 2020

 

Nareszcie


Równe dwa lata temu (jak ten czas szybko biegnie!) opisywałem perypetie czchowskich strażaków, którzy w pewnym momencie nie mieli już czym jeździć do pożarów i którzy starali się o pozyskanie z zasobów Państwowej Straży pożarnej używanego samochodu gaśniczego. Dużo zmieniło się od tamtego czasu. Obecnie nasi fajermani - jak wszyscy pewno już wiedzą - dysponują już dwoma takimi pojazdami, a ich najnowszym nabytkiem jest… to samo auto, o które starali się już wtedy kiedy o tym pisałem. Najciekawsze jednak jest to, że ten samochód, przez cały ten czas, stał gdzieś na placu Państwowej Straży Pożarnej kompletnie nieużywany. Co więc takiego się stało, że auto trafiło tam gdzie jest najbardziej potrzebne? Ano to, że w tym czasie zmieniło się kierownictwo zarówno Komendy Wojewódzkiej PSP w Krakowie jak i Powiatowej w Brzesku. Tyle tylko (a może aż tyle?) trzeba było aby zdroworozsądkowo podejść do sprawy i podjąć jedyną racjonalną w tym przypadku decyzję. Decyzję zgodną z logiką i potrzebami z zakresu ochrony przeciwpożarowej. Jak widać, na przykładzie tej sprawy, wszystko zależy od ludzi. Są tacy, którzy nie boją się podejmować decyzji i tacy, którzy dla własnego spokoju i wygody, wolą nie robić nic i mieć – według ich mniemania – święty spokój. Co najgorsze, ci ostatni mają swoich popleczników i ludzi, którzy nie wiem czy z zawiści, czy z innych względów ich w tym nicnierobieniu wręcz wspierają. Doskonale widać to po „burzy”, jaka rozpętała się w komentarzach do moich wpisów na ten temat z przed dwóch lat. Chciałbym widzieć minę pewnego człowieka, któremu czchowscy strażacy w dużym stopniu „zawdzięczają” niepowodzenie ich próśb i monitów z przed dwóch lat, kiedy dowiedział się o przekazaniu do Czchowa tego gaśniczego pojazdu. Dwa lata temu, zapewne zapominając o tym, że „ściany mają uszy”, powiedział nawet w pewnym momencie, że: ch.ja czchowioki dostaną, a nie ten samochód. A jednak dostali. Bo ktoś nie bał się działać i mądrze pomyślał, że lepiej będzie gdy gaśnicze auto, zamiast stać bezczynnie, będzie służyć ludziom. Tak po prostu. Chwała takim myślącym ludziom, bo dzięki nim i ich decyzjom (w każdym zakresie), nam wszystkim żyje się lepiej i bezpieczniej. I oby takich było jak najwięcej. Czego sobie, innym i czchowskim strażakom szczerze życzę!

27 komentarzy :

 1. Samochód stojący dwa lata bezużytecznie i niszczejący pod gołym niebem to przykład karygodnego marnotrawstwa pieniędzy podatników. Cała sytuacja pokazuje w jaki sposób jest zarządzane Nasze Państwo

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję samochodu! Mam nadzieję, że będzie służyło. Bardzo dobre i rzetelne poprzednie wpisy. Jednak udało się uzyskać ten samochód, choć według niektórych było to niemożliwe( w rzeczywistości "nie na rękę"). Gratuluję Panu wytrwałości, nieustępliwości i walki do samego końca. Ukazał Pan faktyczny stan z jakim przyszło się wam mierzyć. Jeszcze raz gratulacje dla autora i całej jednostki w pozyskaniu auta. Oby tak dalej!

  OdpowiedzUsuń
 3. A czemu do czchowa a nie do jednostki która rownież działa na terenie gminy czchów a ma samochod gasniczy ktory posiada obecnie jest w dużo gorszym stanie? Przykladowo Tymowa. Czemu kazdy samochod z PSP przekazywany jest akurat do czchowa ( juz bodajże czwarty) a nie sprawiedliwie do różnych jednostek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czy OSP Tymowa w ogóle zwracała się z prośbą o samochód gaśniczy do Komendy Wojewódzkiej?

   Usuń
  2. Bo czchow jest jako 3 litera w alfabecie a Tymowa gdzieś dalej

   Usuń
 4. Może dla tego, że OSP Tymowa chce pozyskać nowy gaśniczy samochód? OSP Czchów zadowolił się używanym. Może chcą (ci z OSP Czchów)po prostu mieć czym ratować mienie miejscowych? Może nie stawiają na blichtr, a skuteczność? A tak dla porządku, z tego co wiem, to czchowscy strażacy otrzymali z PSP dotychczas tylko Jelcza i teraz Mana. Star był od początku zakupiony dla nich, a PSP jedynie go docierała. Ale to już historia. I jeszcze jedno, czemu OSP Tymowa nie wzięła od gminy Jelcza? Tymczasowo, do czasu zakupu auta takiego jak pragnie? Czyżby zależało im tylko na prezencji, a nie skuteczności? Głupie pytanie, czemu Czchów dostał, a nie Tymowa. Skierowane z reszta do niewłaściwego adresata. Decyzję o przekazaniu ciężkiego Mana do Czchowa podjął Komendant Wojewódzki, tam pytaj.

  OdpowiedzUsuń
 5. A po co mieli brać Jelcza skoro tym samochodem nie da się jeździć, tak przynajmniej twierdzili druhowie z Czchowa. A kolega Prezes zapomniał o tarpanie, tak nawiasem mówiąc. I jeszcze jedno Panie Prezesie! zdaje się że za wprowadzanie opinii publicznej w błąd i stosowanie pomówień grożą odpowiednie paragrafy. Zapomniał Pan, albo specjalnie pominął istotne informacje, mianowicie pojazd który otrzymali strażacy z Czchowa do października znajdował się na wyposażeniu WOSz (Wojewódzki Ośrodek Szkolenia, Małopolskiej KW PSP w Krakowie), w październiku został wycofany ze stanu WOSz w zamian za przekazany na stan Ośrodka samochód GCBA, z KP PSP w Brzesku, z tą chwilą kiedy brzescy strażacy zamienili pojazdy odzyskano "wasze auto" a jednocześnie stało się ono środkiem zbędnym w PSP, i wtedy mogło zostać przekazane do waszej jednostki. Taka jest prawda! ale cóż widocznie komuś zależy żeby postawić na swoim i pisać że wcześniejsi komendanci byli źli, nawet za cenę pisania bzdur!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzę, że wyżej piszący doskonale zna szczegóły całej tej sprawy. Nas nikt nie informował gdzie dokładnie stał ten samochód, wiedzieliśmy tylko, że w Krakowie i że nie jest wykorzystany. Fakt, o Tarpanie zapomniałem, ale skoro wyżej piszący jest tak dobrze zorientowany, to powinien wiedzieć w jakim on był stanie. Powiem tylko, że gdy pewnego razu nasi druhowie jechali nim na komorę do Krakowa, to w czasie jazdy odpadło im koło, a innym razem lewarek od biegów. Ale to już historia, którą tworzyli nasi (nieżyjący już) poprzednicy.Dobrze ktoś poniżej napisał - zazdrość! Bo kto bronił Tymowej starać się o pozyskanie pojazdu z zasobów PSP?

   Usuń
  2. Szanowny Panie, po przeczytaniu poprzednich wpisów autor wpisu nie napisał nic na temat tego, iż Jelczem "nie da się jeździć". Wydaje mi się, iż druhowie z OSP Czchów skarżyli się na stan techniczny tego pojazdu( koszty naprawy, które były nieracjonalne i zbyt duże, aby utrzymywać pojazd) i sygnalizację braku reakcji(pomocy?) ze strony władz PSP, a to jest różnica. W dodatku za nieprzestrzeganie terminów i odpowiedzi na wnioski, prośby ze strony odpowiednich służb również przewidziane są określone sankcje prawne (kpa). Jeżeli uważa Pan, iż kreator bloga pisze bzdury, to czemu przez tak długi czas( nie znam sprawy od początku, ale pierwszy wpis został opublikowany w listopadzie 2018 roku) nie było możliwości pomocy lub zadowalającej odpowiedzi. Choć w rzeczywistości to auto znalazło się w tej jednostce 2 lata później. Zatem czym to było spowodowane według Pana? Gdyż w tym wpisie widać dokładnie jaki był problem.

   Usuń
 6. Dlaczego zazdrość innych jest tak olbrzymia.
  Dostał czchow samochód który należał się jak chłopu ziemia gdyż jak wiadomo wszystko jest do czasu nawet samochody. A osp Tymowa jeżeli chce otrzymać samochód gaśniczy też musi się starać tak jak druhowie z Czchowa a że potrzeba czasu to Cóż taki świat mamy.powodzenia dla strażaków z Czchowa niech samochody służą a i również tymowej powodzenia w pozyskaniu samochodu. Tylko cierpliwości i starań a wszystko jest możliwe.
  Ps
  uszczypliwe komentarze dla osób które się nimi żywią niech sobie je wloza do kieszeni gdzy nie przystoi to ludziom tak mówić.

  OdpowiedzUsuń
 7. A dlaczego admin tej strony opisuje w/w artykule burze w komentarzach sprzed 2 lat skoro 3/4 opinii usunął spod obu artykułów?
  Może czytelnicy chcieliby poczytać co inni mieli do powiedzenia w tej kwestii...
  A przed Tymową racja, bardzo dużo cierpliwości, bo burmistrz nie jest chętny do zakupów do straży na terenie całej gminy, tym bardziej nowych samochodów

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czemu wyżej piszący czepiasz się burmistrza odnośnie samochodów pożarniczych
   Sprawdź najpierw jaki fundusz ma samorząd gminny czy naprawdę jest tyle pieniędzy żeby kupować auta jedno za drugim.
   Może złóż papiery że chcesz pozyskać samochód i zobacz jaka będzie szczegółowa odpowiedź odnośnie środków na to przeznaczonych.czy jest na tyle środków czy nie bo jak na dzień dzisiejszy na nasze państwo nie ma co liczyć!!!

   Usuń
  2. A to ciekawe rzeczy opowiadasz.
   Po pierwsze dlaczego piszący czepiają się burmistrza - dlatego że zgodnie z ustawą o ochronie przeciwpożarowej z dnia 24 sierpnia 1991 roku, artykuł 32, ustęp 2 "Koszty wyposażenia, utrzymania, wyszkolenia i zapewnienia gotowości bojowej ochotniczej straży pożarnej ponosi gmina". Dlatego wszystkie żale druhów z Czchowa powinny być wylewane w stronę urzędu i burmistrza, to jest ustawowy obowiązek burmistrza!!!

   po drugie piszesz brednie podając informację, że na państwo nie ma co liczyć, ponieważ od lat istnieją dofinansowania do zakupu nowych pojazdów ratowniczo gaśniczych, wystarczy na początku roku napisać wniosek i trochę go "popilnować" aby został pozytywnie rozpatrzony, dotacja taka to 200 tyś, można się jeszcze starać o środki z innych instytucji, jak choćby nawet NFOŚiGW, czy fundusz sprawiedliwości. Haczyk jest taki że gmina też musi wnieść wkład własny, ale wiele gmin z tego korzysta,pozyskując fabrycznie nowe pojazdy. Rocznie tylko w Małopolsce jest kupowanych w ten sposób około 30 pojazdów.

   Autor artykułu nie wiem na jakiej podstawie winą za problemy z taborem, z jakimi boryka się OSP Czchów, obarcza Komendanta Powiatowego, owszem wyżej cytowana ustawa mówi w artykule 31, ustęp 1, że "Państwowa Straż Pożarna jest obowiązana do przekazywania nieodpłatnie technicznie sprawnego, zbędnego sprzętu i urządzeń ochotniczym strażom pożarnym, (...)", ale trzeba pamiętać, że na terenie działania KP PSP w Brzesku jest 59 jednostek OSP i zdecydowana większość boryka się z problemami związanymi z taborem, a skoro jak wyżej było wspomniane OSP Czchów otrzymało już wcześniej pojazdy wycofane z PSP, to może najwyższa pora popatrzeć na inne jednostki, z których zdecydowana większość nigdy nie dostała żadnego pojazdu z PSP, a to że mają czym jeździć, zawdzięczają swoim własnym staraniom i gospodarności władz swoich gmin!!!

   Na koniec strażakom z Czchowa życzę żeby pojazd który otrzymali służył jak najdłużej, ponieważ następne pojazdy które będę sukcesywnie wycofywane i uznawane ze zbędne w PSP, pora zacząć przekazywać do innych jednostek OSP i do innych Gmin, niż Czchów.
   Czołem!

   Usuń
  3. Masz rację cytując fragment ustawy o ochronie przeciwpożarowej, nakładającej na gminy obowiązek wyposażania i utrzymania gotowości bojowej jednostek OSP na swoim terenie, jednak jest w niej także zapis, że na terenie powiatu za zabezpieczenie przeciwpożarowe odpowiada Komendant Powiatowy PSP. Wiele razy już pisałem, iż strażacy z Czchowa wiedząc o zbędnym sprzęcie w Powiatowej Komendzie PSP, zwrócili się (ponad dwa lata temu) do Komendanta Powiatowego o użyczenie bądź przekazanie pojazdu, o który rozpętała się cała ta "burza". Liczyli, iż Komendant, mając na względzie zabezpieczenie południowej części powiatu, ich prośbę zaopiniuje pozytywnie. Wiedzieli przy tym doskonale, iż ostateczną decyzję podejmie Komendant Wojewódzki. Ówczesny Komendant Powiatowy ich pisma w tej sprawie włożył najzwyczajniej do szuflady i chyba o nich zapomniał. Dopiero gdy strażacy z Czchowa upomnieli się o jakąkolwiek odpowiedź, zaczęły się poszukiwania zaginionej korespondencji. Najpierw w - o dziwo - w Komendzie Wojewódzkiej. Gdy ta zwróciła się z zapytaniem do KP PSP Brzesko kiedy wysłali do nich prośbę OSP Czchów, zrobił się mały popłoch, a czchowskim ochotnikom zaproponowano (przez KP PSP Brzesko) napisanie nowego w tej sprawie pisma - oczywiście z nową, aktualną wtedy datą. To oczywiście było dla nich nie do przyjęcia. Czemu dali swój wyraz w kolejnych monitach. Tak to właśnie wyglądało i trudno dziwić się ludziom, którzy chcieli mieć sprzęt nie dla siebie, ale dla pożytku całego lokalnego ich społeczeństwa, że walczyli o jasne i przejrzyste wyjaśnienie całej tej sprawy. W czym odrobinę starałem się im pomagać. Proszę więc, niech nikt na siłę nie stara się "wygładzać" tej sprawy. Wszyscy zainteresowani dokładnie już wiedzą jak naprawdę było. Teraz Czchowska OSP ma już czym wyjeżdżać do ratunkowych akcji i zapewniam, nie mają jej druhowie zamiaru występować o kolejne samochody. O to niech starają się kolejne jednostki naszego powiatu. I życzę im w tych staraniach sukcesów. Bo to służy przecież nam wszystkim.

   Usuń
  4. Panie anonimie, cieszy mnie fakt, że przytacza Pan art. 32 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, lecz wydaje mi się, że najpierw należy przeczytać cały Akt prawny, a nie tylko poszczególne artykuły. Następnie, skracając dany przepis prawny traci swoje znaczenie, a także może zostać źle zinterpretowany. Wszystkie żale wylewać na burmistrza? Ciekawe, burmistrz ma niewątpliwie duże możliwości, lecz w pewnych kwestiach, sytuacjach, nie jest w stanie "wyczarować z kapelusza" odpowiednich środków(pieniędzy). Poza tym powinieneś wiedzieć, że jest to w dużym stopniu uzależnione od wyższych władz, a także (niestety) od polityki. Gdyby wszystko zależało od jednego człowieka to inne jednostki nie miałby obecnego problemu. Skoro twierdzisz, że są takie możliwości to czemu OSP Tymowa przez tak długi czas nie otrzymała jeszcze nowego samochodu? Wydaje mi się jednak, że to "popilnowanie" jednak nie jest takie proste. W dodatku, kto się choć troszkę orientuje w sprawach dofinansowania wie, że nie jest to takie proste( są pewne regulacje, opcja polityczna...). Dziwisz się autorowi? TO poczytaj o kompetencjach i wymaganiach Komendanta PSP. Owszem, nie bronię OSP Czchów, natomiast wydaje mi się, że należy zabezpieczyć miejsce, w którym ma się znajdować samochód strażacki. Należy też patrzeć pod kątem przydatności, zaopatrzenia i funkcji danego samochodu w określonym miejscu. Bez urazy, ale jeżeli OSP Czchów miałby 3 akcje rocznie, to raczej nie powinni dostać samochodu, bo jest to marnotrawstwo pieniędzy i celu jakie to auto powinno spełniać. Czołem!

   Usuń
  5. Szanowny Panie przedmówco!
   Proszę mi uwierzyć że ustawę, o ochronie przeciwpożarowej, znam bardzo dobrze, jak również ustawę o PSP i rozporządzenie ministra MSWiA w sprawie szczegółowej organizacji krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego, i inne akty prawne, dotyczące działalności ratowniczej wykonywanej przez podmioty ochrony przeciwpożarowej! Artykuł 31 został celowo skrócony, co zostało zaznaczone w tekście, ponieważ dalsza część tego artykułu nie wnosiła nic do poruszanej kwestii, ale gdyby ktoś chciał zgłębić cały artykuł, to może sobie poszukać, ponieważ w moim komentarzu zostało dokładnie określone jego położenie, więc proszę mi tu nie wciskać kitu, że "przepis traci swoje znaczenie". Kolejna sprawa, to warto posłuchać publicznych wystąpień Burmistrza Czchowa, bo wtedy wiedział by Pan, że Burmistrz przyjmuje zasadę "oni powinni nam dać", "oni mają nam dać", gdzie oni są rozumiani jako władzę wyższe, czy kierownictwo PSP, choćby nawet sprawa włączenia kolejnej jednostki z gminy w struktury KSRG gdzie Pan Burmistrz, publicznie wypowiedział się że "jeżeli mam podpisać porozumienie trójstronne, to ta jednostka, ma zostać wyposażona w nowy sprzęt, inaczej nie podpisze"! To tak w kwestii obrony Burmistrza. Ja zdaję sobie sprawę z tego że pozyskanie środków finansowych kosztuje sporo trudu i nie zawsze jest łatwo, ale pytanie które pewnie pozostanie bez odpowiedzi, brzmi: czy Pan Burmistrz podjął w ostatnim czasie jakiekolwiek próby, czy cały czas czeka cierpliwie w swoim gabinecie, aż mu dadzą, bo on nie ma. Każdy mówi że nie ma, ale są tacy którzy robią wszystko żeby znaleźć, a są tacy którzy spokojnie czekają, że może pieniądze same przywędrują! Kwestia Tymowej, to zdaje się że OSP Tymowa miała spore szanse na fabrycznie nowy samochódi to jeszcze w tym roku, bo byli strażacy w tej jednostce którzy szukali możliwości, użyłem słowa "byli" bo dziś nie ma ani samochodu, ani tych strażaków, dlaczego? Może na to pytanie niech się wypowie Zarząd OSP Tymowej. Kolejna sprawa to kwestia przydatności pojazdu w określonym miejscu: niewątpliwie taki pojazd ratowniczo gaśniczy w tamtych stronach jest potrzebny, natomiast sam sposób pozyskania pojazdu budzi sporo zastrzeżeń, bo jak jest wspomniane w komentarzach do wcześniejszych artykułów pojazd GCBA Jelcz nie nadawał się dla tamtej jednostki od początku, raz ze względu na stan techniczny, a po drugie kwestia ukształtowania terenu i zdolności terenowych jelcza, ale nikt nie brał tego pod uwagę kiedy był kupowany pojazd Iveco, wiadomo było że GBA Star był w kiepskim stanie, czemu to wtedy nie pomyślano o zakupie porządnego GBA, które było by przynajmniej uterenowione,tym bardziej że, byli ludzie którzy sugerowali włodarzowi gminy taki zakup, ale burmistrz stwierdził że takie auto dla Czchowskich strażaków wystarczy! I nagle, niespodziewanie przychodzi rok 2017/18 i wszyscy są zaskoczeni, bo okazało się że GLBA nie wystarczyło! A i jeszcze jedno, bardzo proszę wskazać co Pan ma na myśli, pisząc o kompetencjach i wymaganiach Komendanta PSP. Bo nie bardzo rozumiem, o co Panu chodzi. W żadnym akcie prawnym nie ma mowy o tym że Komendant Powiatowy/Miejski ma wyposażać w sprzęt jednostki OSP!!!

   Usuń
  6. Po pierwsze, jeżeli zna Pan te ustawy i rozporządzenia to gratuluję. Natomiast polecam na przyszłość czytać je do końca. Jeżeli Pan publicznie cytuje artykuł to się go nie skraca, tłumacząc, że WEDŁUG Pana nie wnosi nic do danej kwestii. To tak właściwie, po co on tam jest? Po drugie, jeżeli wyciągasz pojedyncze słowa z kontekstu, to powinieneś to robić umiejętnie, bo możesz wprowadzić odbiorców w błąd, choć widzę, że dla Pana nie ma różnicy między częścią, a całością zdania. Z tego, co przeczytałem w poprzednich wpisach autora blogu, to burmistrz był chętny zapłacić za "użycznie" obecnie znajdującego się samochodu w OSP Czchów. W dodatku, wspomógł finansowo OSP Tymowa, zapewniając( rada gminy) w budżecie pieniądze na zakup nowego samochodu. Jednakże podejrzewam, że NIEKTÓRYM podczas słuchania publicznych występów burmistrza to umknęło. Raczej ciężko odpowiadać w czyimś imieniu. Pytanie jest skierowane do niewłaściwego adresata. Jeżeli chcesz uzyskać odpowiedź na to pytanie, to polecam udać się do burmistrza lub się z nim skontaktować. Myślę, że wtedy znajdzie Pan odpowiedź. Naprawdę ciekawe spostrzeżenie, jeden człowiek odpowiedzialny za cała jednostkę? Odchodząc, zapewne zabrał możliwości i dofinansowanie na fabryczny samochód ze sobą, bo przecież zarząd się nie starał w tej sprawie, tak? Skoro najpierw Pan tłumaczy, iż pozyskanie dofinansowania nie jest trudne, a następnie w trakcie dyskusji zmienia zdanie mówiąc, że tak nie jest, to traci Pan w dużym stopniu wiarygodność. Proszę się zdecydować w końcu jak jest. Panie Anonimie, w poprzednich wpisach autora jest jawnie i dość konkretnie podkreślone, że to nie GLBA Iveco zawiodło, tylko Star. A z drugiej strony w komentarzach znajdują się informacje o tym, że OSP Czchów najwięcej wyjazdów do działań ratowniczych odnotował GLBA Iveco. Uważa Pan, że jednostki bezczynnie czekają aż ich sprzęt się zniszczy, wydaje mi się, że starają się działać np. zgłaszać prośby o użyczenie. Czy przypadkiem wtedy nie zarzucano druhom OSP Czchów, iż nie ma potrzeby użyczenia auta z PSP? Wtedy nie liczyło się, iż stan techniczny jelcza jest zły, a sam pojazd nie nadaje się na tamtejszy teren. Skoro wyjeżdżają najwięcej razy tym autem, to raczej nie zawodzi, a służy w ratowaniu życia i mienia ludzkiego. "Nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa", i na przyszłość radzę nie manipulować, bo w żaden sposób nie napisałem nic na temat, iż Komendant ma wyposażać w sprzęt jednostki OSP. A, zapomniałbym, jak to ktoś wyżej napisał za wprowadzanie opinii publicznej w błąd grożą odpowiednie sankcje, dlatego sugerowałbym najpierw przemyśleć to, co zamierza się opublikować.

   Usuń
  7. Szanowny Panie!
   Pomijanie części artykułu prawnego, jest dozwolone, jedynym moim błędem było użycie złego nawiasu, ponieważ powinien być kwadratowy, jeśli dalej Pan twierdzi swoje, to polecam trochę postudiować prawo, i reguły pisowni cytatów! Jeśli Pana tak bardzo nurtuje dalsza część tego zacytowanego ustępu, to mówi ona o opiniowaniu przez ZW ZOSP RP kwestii przekazania sprzętu, co jak sam Pan widzi nic nie wnosi do sprawy obowiązku przekazywania zbędnego mienia PSP, a o tym była mowa w tej części mojego komentarza. No cóż, ale jak się nie ma rzeczowych argumentów, to się szanowny Panie szuka dziury w całym!

   Polecam Panu dokładnie postudiować akty prawne dotyczące ochrony przeciwpożarowej, ponieważ cytowany już wyżej art 31 ustawy o ochronie przeciwpożarowej mówi wyraźnie o nieodpłatnym przekazaniu sprzętu, więc mówić sobie o zapłaceniu za pojazd, to burmistrz może, to takie same obietnice jak mówienie, że zapłacę żeby był śnieg na święta, tylko komu skoro sprzęt ma być przekazany nieodpłatnie, śmiechu warte!

   Proszę popatrzyć po realnie podjętych krokach w kwestii zakupu sprzętu dla jednostek ochrony przeciwpożarowej na terenie miasta i gminy Czchów, to wtedy będziemy mogli polemizować czy słowa są wyrwane z kontekstu, skoro burmistrz był taki hojny w kwestii dofinansowania pojazdu dla Tymowej, to czemu teraz skoro w Tymowej nic nie wyszyło, kilku procent tego hojnego dofinansowania, burmistrz nie przekaże dla jednostki OSP Czchów na zakup tak ważnych rzeczy, jak sprzęt ochrony dróg oddechowych i automatycznego defibrylatora AED? Strażacy muszą robić społeczną zbiórkę, żeby pozyskać tak istotny sprzęt!

   A co do samej Tymowej, to widzę że temat Panu ogólnie znany, to pewnie Pan wie, że o pozyskanie środków na zakup pojazdu właśnie za wszelką cenę starał się "ten człowiek", podczas gdy pozostali czekają na obietnice burmistrza, że może w końcu dotrzyma słowa i kupi samochód do Tymowej, trzymam kciuki, bo Tymowa potrzebuje tego pojazdu, co będzie zobaczymy!

   Co do środków pozyskiwanych na zakup pojazdu, to polecam czytać ze zrozumieniem, ewentualnie kupić sobie słownik języka polskiego, żeby zobaczyć co dane słowa znaczą. Pozyskanie środków jest pracochłonne i wymaga zaangażowania, ale jest realne, więc wystarczy chcieć!O tym zaangażowaniu była mowa we wcześniejszych komentarzach, nawet kiedy użyłem słowa "popilnować" napisanego w cudzysłowie.

   A co pojazdów OSP Czchów, to pierwszowyjazdowym pojazdem w OSP KSRG powinien być GBARt, kiedy było wiadomo że Starowi z Czchowa do emerytury bliżej jest niż dalej, to wtedy trzeba było myśleć już o zakupie GBARt, a nie żadnego małego Iveca,które owszem nie zawiodło, ale kiedy było tylko ono w podziale, to strażacy z Czchowa mówili że nie ma czym jeździć, równie dobrze te zadania które podejmuje Iveco załatwił by GBARt i jeszcze o wiele więcej. Pojazdy GLBA to się nadają do OSP z poza systemu.

   A to co Pan napisał w kwestii Komendanta, jest po prostu śmieszne, no cóż tonący brzytwy się chwyta, ogółów wiele, ale szczegółów brak. A w kwestii straszenia paragrafami to jeszcze raz polecam zapoznanie się z obowiązującym prawem i jego wykładnią, a nie pisać co ślina na język przynosi!!!

   To mój ostatni komentarz w tym miejscu, bo szkoda czasu na rozmowy z ludźmi którzy zamiast obowiązującego prawa, stwarzają sobie swoje!
   Czołem

   Usuń
  8. 1. "Pomijanie części artykułu prawnego, jest dozwolone" Dziękuje za Pana opinię, tylko brakuje argumentów na poparcie. Artykuły są wykonane w taki sposób, aby można było je zrozumieć, nie ma potrzeby ich skracania. To podstawowa wiedza...
   2. Jednostka OSP zainteresowana pozyskaniem używanego sprzętu pożarniczego z zasobów PSP ma zwrócić się z wnioskiem zaopiniowanym przez zarząd wojewódzki ZOSP RP, za pośrednictwem właściwej terytorialnie komendy miejskiej/powiatowej PSP, do Komendanta Wojewódzkiego PSP z prośbą o przekazanie sprzętu uznanego za zbędny w jednostce PSP. Jak wyżej napisane brakuje Panu wykładni prawa.
   3. Cytując po raz kolejny artykuły o ochronie przeciwpożarowej radziłbym się zastanowić, ponieważ pomimo tego, iż OSP Czchów starało się o pozyskanie samochodu strażackiego w 2018 roku( obecnie 2020 otrzymali), to nie uzyskali takiej możliwości. Mógłby Pan wytłumaczyć czy to było zgodne z prawem, znając tak dobrze ustawę ochronie przeciwpożarowej.
   4. "skoro burmistrz był taki hojny w kwestii dofinansowania pojazdu dla Tymowej, to czemu teraz skoro w Tymowej nic nie wyszyło, kilku procent tego hojnego dofinansowania, burmistrz nie przekaże dla jednostki OSP Czchów na zakup tak ważnych rzeczy, jak sprzęt ochrony dróg oddechowych i automatycznego defibrylatora AED?" Naprawdę? Żałuję, że wchodziłem z Panem w dyskusję... Poczytaj o uchwaleniu budżetu przez radę gminy na dany rok, a także o organach administracji samorządowej.
   5. Zapoznawszy się z poprzednimi odniesieniami, zalecam dowiedzieć się czym jest Ochotnicza Straż Pożarna. a także zarząd. Z całym szacunkiem, ale Pan nie podaje rzeczowych argumentów, tylko w dalszym ciągu mówi, iż "tylko ten człowiek się starał".
   6. Gdyby do pozyskania środków wystarczyły chęci, to z ręką na sercu Panie Anonimie większość jednostek osp miałaby nowe samochody w garażach, choć jak pokazała przeszłość problem był z samym użyczeniem dla niektórych jednostek, a co dopiero kupnem...
   7. Jest Pan członkiem OSP Czchów mam rozumieć, bo wypowiada się publicznie w ich imieniu? "Pojazdy GLBA to się nadają do OSP z poza systemu", najwidoczniej tego chyba nie ma sensu tego komentować... Widoczne jest Pana podejście do innych OSP.
   8. "A to co Pan napisał w kwestii Komendanta, jest po prostu śmieszne, no cóż tonący brzytwy się chwyta, ogółów wiele, ale szczegółów brak", szanowny Panie, sądzę, iż Pan się nie interesował rzeczami jakie działy się w poprzednich latach na terenie powiatu brzeskiego. Jeżeli poucza mnie Pan na temat studiowania prawa i o tym, iż sam je stwarzam, to rzeczywiście ciężko z Panem dojść do konsensusu lub jakiegokolwiek kompromisu. Mimo wszystko, pozdrawiam i czołem!

   Usuń
  9. Jednak Szanowny Panie sprowokował mnie Pan do napisania jeszcze jednego (naprawdę ostatniego już komentarza)
   W odpowiedzi na Pana zarzuty, wyjaśniam co następuje
   1. Odsyłam Pana do strony internetowej Uniwersytetu Wrocławskiego Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii https://prawo.uni.wroc.pl/sites/default/files/students-resources/7_Cytowania.pdf
   Na interesujący Pana temat są informacje na stronie 8, ale niech Pan przeczyta całość, żeby Pan nie miał żadnych obiekcji. Natomiast po zapoznaniu się ze wspomnianym wyżej materiałem, zachęcam żeby jeszcze przeczytał Pan mój komentarz, w którym występuje skrócony artykuł, niech Pan spróbuje jeszcze raz go przeczytać, może wtedy Pan zrozumie, że powołując się na art. 31 ustawy o ochronie przeciwpożarowej, dowodziłem tego, że PSP ma prawny obowiązek przekazać sprzęt do OSP, a nie np. wystawić go na przetarg, moją intencją w tym konkretnym akapicie wypowiedzi nie było wyjaśnianie całej procedury przekazania sprzętu, który jak służenie Pan zauważył przekazuje, albo decyzję o jego przekazaniu podejmuje obecnie Komendant Wojewódzki na podstawie odrębnych przepisów, ale nie zawsze tak było, ponieważ jeden z Komendantów Głównych zastrzegł sobie że to "on" będzie dysponował sprzętem uznanym za zbędny. Zmienił to dopiero obecny KG Zarządzeniem nr. 1 z dnia 24 stycznia 2020 roku. Wróciła więc władza przekazywania do KW. Gdy Brzeskiej jednostce Samochód GCBA 5/36 został wymieniony, obowiązywał przepis w którym to KG dysponował pojazdami, a większość z nich trafiała w jeden rejon Polski i nie była to małopolska, widocznie tamten rejon miał wpływowego v-ce ministra, podobny los mógł spotkać pojazd który dostała Czchowska jednostka, ale ktoś wtedy wpadł na pomysł, żeby ten pojazd nie był środkiem zbędnym, ale żeby go zagospodarować w WOSz. Dlatego Czchów go nie mógł dostać w 2018 roku, szkoda tylko, że ludzi którzy robili wszystko, żeby pojazd został w brzeskim powiecie, miesza się z błotem!
   Czemu tego nie powiedzieli strażakom z Czchowa?
   Bo są rzeczy o których się nie mówi! i Tu przy okazji udzieliłem odpowiedzi na na 3 akapit.

   Usuń
  10. Co do 4, przecież te pieniądze i tak Rada Gminy musi przesunąć na inne wydatki, skoro tamten nie doszedł do skutku. Więc jaki problem uchwałą Rady Gminy przesunąć te środki na zakup sprzętu dla OSP Czchów.
   Pkt 5 Gdyby Pan nie wiedział na jakiej podstawie działa OSP to już Panu wyjaśnię Ustawa o ochronie przeciwpożarowej, ustawy prawo o stowarzyszeniach i statutu jednostki, i żaden z tych dokumentów nie zabrania członkowi stowarzyszenia szukania środków finansowych czy pozyskiwania sponsorów, nawet jeśli by nie był członkiem zarządu, jeśli jakiś członek stowarzyszenia szuka środków finansowych i próbuje je pozyskać używając swoich znajomości, bo tak to działa, to jeśli zrezygnuje z działalności w stowarzyszeniu z "jakiegoś powodu", to albo ktoś będzie kontynuował jego starania, pod warunkiem, że wie gdzie uderzyć, albo temat przestaje istnieć, niestety tak to działa.
   Pkt 6 i sporo jednostek już ma i z roku na rok ta liczba się powiększa, więc nie jest to chyba aż tak niemożliwe! Proszę ruszyć w teren zobaczyć ile w tym roku fabrycznie nowych pojazdów pojawiło się w jednostkach, choć w związku z pandemią COVID 19, na początku roku zapowiadało się inaczej, to nawet pomimo tego, wielu jednostkom się udało. Więc gdzie problem???
   Pkt 7 jest taki dokument szanowny Panie wydany dnia 9 kwietnia 2019, który jest zatytułowany "Standard wyposażenia średniego samochodu ratowniczo - gaśniczego (GBA), przeznaczonego dla jednostki OSP włączonej do KSRG oraz OSP ujętej w zbiorczym planie sieci jednostek OSP przewidzianych do włączenia do KSRG". W tym dokumencie, są informacje na temat tego, co powinno się znaleźć na pojedzie GBA na którym jest moduł ratownictwa technicznego, a więc GBARt. Bo pierwszowyjazdowym pojazdem W KSRG powinien być właśnie GBARt i o zapewnienie takiego pojazdu trzeba się strać. Kiedy ś.p generał Dela pisał rozporządzenie o KSRG, jego zamysłem było wybranie niektórych jednostek OSP do tego, żeby wyposażyć te jednostki w sprzęt specjalistyczny i wyszkolić ludzi do podejmowania działań w zakresie ratownictw specjalistycznych. Pozostałe jednostki były przewidziane do działań w zakresie podstawowym. Na naszych rozwiązaniach wzorowały się inne kraje, są to bardzo dobre rozwiązania, choć dziś zawodzą w niektórych kwestiach i to nie z winy ówczesnego prawodawcy, tylko problemu z utrzymaniem gotowości operacyjnej przez jednostki OSP KSRG. Więc reasumując dla jednostki OSP z poza systemu przewidzianej do działań w zakresie podstawowym, samochód GLBA jest już wystarczający, dla jednostek przewidzianych do działań specjalistycznych, jest to pojazd za mały. A takie rozróżnienie jest konieczne, choćby po to żeby nie generować kosztów związanych z utrzymaniem zestawu ratownictwa technicznego w każdej OSP.
   A co do 8 pkt, myślę że cały mój wpis jest komentarzem do zarzutów jakie stawia mi Pan w 8 pkt.
   Na koniec pozdrawiam i muszę Panu przyznać, że w dyskusji z Panem trzeba używać rzeczowych argumentów, widzę że znajomość tematu, jest wyższa niż u przeciętnego Kowalskiego. Zachęcam tylko do tego, żeby Pan swoje wypowiedzi wzmacniał konkretnymi argumentami, bo wyraża Pan bardzo ogólne argumenty. Konkret - zapis taki i taki, wypowiedź taka a taka, kiedy są konkretne tezy wtedy rozmowa jest bardziej konstruktywna. Czołem!

   Usuń
 8. Tak dla informacji: dzisiaj samochód Man GCBA - ostatni nabytek OSP Czchów - po raz pierwszy wyjechał z czchowskiej remizy do pożaru - w Wojakowej.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem dumny z OSP CZCHOW a zwłaszcza z prezesa i naczelnika za ich trudy w pozyskaniu pojazdów i sprzętu dla naszej czchowskiej społeczności.
  Dziekuje

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak właśnie jest jak coś się chce osiągnąć potrzeba starań.
  Widać to po OSP CZCHÓW ich trud starań i poświęcenia aby mieć czym ratować ludzi i mienie

  OdpowiedzUsuń
 11. Ochotnicza Straż Pożarna w Besku
  ABC STRAŻAKA
  Hymn strażaka – Rycerze Floriana
  BY ADMINOSP · 22 SIERPNIA 2012

  Gdy trzeba – czuwamy po nocach:
  Czy łuna na niebie nie wschodzi.
  W ulewach i rwących potokach –
  Walczymy z żywiołem powodzi.

  Bo wszędzie gdzie życie i mienie człowieka
  Gotowy potargać na strzępy los zły –
  Śpieszymy z pomocą – bo nie ma co zwlekać –
  Rycerze Floriana – to my!


  Strażacy – druhowie
  I z miasta i wsi
  Czuwają by człowiek
  Bezpiecznie mógł żyć.

  Opatrzność nam sprzyja, więc raźniej –
  Nieść pomoc, na którą ktoś czeka.
  Strażacy potrafią odważnie
  Przygarnąć do serca człowieka.

  Umiemy żyć jasno, z honorem i dumnie,
  ożywiać marzenia i spełniać swe sny.
  Więc trzeba świat kochać i strzec go rozumnie –
  Rycerze Floriana – to my!

  Strażacy – druhowie
  I z miasta i wsi
  Czuwają by człowiek
  Bezpiecznie mógł żyć.

  OdpowiedzUsuń
 12. Czyżby w powyższym artykule była mowa o Panu W.P?

  OdpowiedzUsuń